Linocarving u mňa doma

linocutNastal čas, kedy sme museli opustiť zbožňované Toronto a vrátiť sa domov na Slovensko. A tak sme museli riešiť problém ako sa zbaliť, ako zbaliť rok a viac života do !jedného! kufra. Ono som to skôr riešila ja ako môj priateľ, ale predsa.

Darčeky. Mám veľkú rodinu, šťastie na veľa dobrých kamarátov a málo miesta v batožine. Čo s tým? Ako darček na Vianoce som dostala kurz na linocarving a nápad na darček bol na svete.

 

 Čo je linocarving?

O čom to tu ja točím? Čo to má spoločné s darčekmi? Čo je vlastne ten linocarving???

Linocarving je vyrezávanie z linolea, zjednodušene. Na drevený kváder sa nalepí linoleum, do ktorého pomocou špeciálnej vyrezávačky vyrezávate rôzne tvary a motívy, aby ste ich neskôr odtlačili do farby. Je to krásna technika, vďka ktorej vytvárate vlastne pečiatky.

 

Viacfarebný linocarving

Pri pečiatkach však tvoríte len jednofarebné obrázky, že? To sa však dá všetko zmeniť. Na tomto kurze som si to vyskúšala aj ja. Nie je to jednoduché, musíte mať veeeeľkú predstavivosť a hlavne tú priestorovú. Vedela som, že obrázok chcem trojfarebný. Najskôr si ho namaľujte na nečisto a zvýraznite si, čo má byť akou farbou.

A potom začnete rezať, nie však všetko z obrázku. Vyrežete len to, čo chcete mať bielou. Nanesiete farbu, povedzme červenú (ako v mojom prípade) a odtlačíte. Potom vyrežete to, čo chcete mať modrou farbou a odtlačíte. A vznikne vám niečo podobné ako mne tu.

viacfarebný linocarving

 

 

Ako na LINO CARVING či LINO-CUT

Na Slovensku je táto technika ešte v plienkach, mám taký pocit. Snažila som sa nájsť obchod, kde by som si kúpila potrebné veci ako:

  •  lino blok – čiže spomínané drevo, na ktorom je prilepené linoleum
  • farbu
  • nástroj na vyrezávanie – ide o takýto pero pripomínajúci nástroj, ktorý má vymieňateľné nože

linocarving-nastroje

Ako vyrezávať

V ruke držíš ostrý nástroj, takže dávať si pozor je veľmi dôležité. Vždy režte smerom od seba, safety first. Najskôr si na menšom bloku alebo len kúsku linolea, ktorý si prilep o stôl, aby sa ti nešmýkal, vyskúšaj všetky nože. Nech vieš, ktorý čo dokáže :)

A môžeš rezať ako ja.

postup-linocut

Takto sa to pretlačí.

vysledok-linocut

Ako vyzerá výsledný lino-cut?

Tu je môj výsledok, moje darčeky :)

linocarving

 

 

3

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.